Efteråret byder på spændende foredrag i Historie Cafe’

Også i efteråret er der gode historier på programmet.

Historie Cafe’ afholdes altid på en onsdag. Med start kl. 18.30

Den 16, september bliver et gensyn med  Karl Peter Andersen, Traktør fra Højeruplund 


Han vil fortælle om sit spændende liv. I 15 år var han i private husholdninger på danske slotte og herregårde som hushovmester, privatchauffør og butler.

Foredraget bliver krydret med små anekdoter fra hans tid hos Danmarks største jordbesidder, omgangen med kongefamilien samt om at rejse verden rundt på første klasse med en milliardær.

Billede fra Face Book

Arrangementet er med kaffe,
Tilmelding senest 6. september.

                                                                                                                                                                                                                                

 Den 21. oktober vil Trine Engholm Michelsen fortælle om ”Storfyrstinden” med udgangspunkt i hendes bog.

“Storfyrstinden” er Trine Engholm Michelsen gribende portræt af Jutta Graae, der var en af modstandsbevægelsens nøglefigurer under Anden Verdenskrig.

I “Storfyrstinden” beretter Trine Engholm Michelsen om Jutta Graaes hemmelige og farefulde liv. Bl.a. at Jutta Graae havde tre dæknavne, alt efter hvor i verden hun befandt sig. I Danmark var hun kendt som ‘Storfyrstinden’, i Sverige ‘Den Röda Neljika’ og i England ‘Haddock’. Ikke særligt mange var klar over, at Jutta var en kvinde, og hun er i det hele taget en ret anonym figur i dansk modstandshistorie.

Arrangementet er med spisning.
Tilmelding senest 11. oktober.

 

Den 18. november fortæller arkivleder Lars Spatzek om kunstmaleren L.A.Ring.

En tid boede Ring i Baldersbrønde i den tidligere skolebygning, der senere også skulle komme til at fungere som hjem for en anden maler, Ludvig Find. Ring lavede talrige malerier fra sin tid i Baldersbrønde. En lille del af hans malerier kan ses på Blaakildegaard. Og i Baldersbrønde er en vej opkaldt efter ham.

Når toget ventes. Jernbaneoverkørsel ved Roskilde Landevej.
Hedehusene, olie på lærred, 1913.

Arrangementet er med spisning, smørrebrød.
Sidste tilmelding 8. november.                                                                                                      

Alle arrangementerne afholdes i Taastrup Kulturcenter, lokale 3, Poppel Alle.
Tilmelding til arrangementerne skal ske til:

Dorrit Jacobsgaard, på mailadressen kassererhlf06@gmail.com

Tilmelding kan også ske telefonisk til Hanne Stampe Jensen. Til. 42439606, hvis mail ikke er muligt.

Brug ikke kontaktformularen her på hjemmesiden. Der er for tiden fejl på den.

For arrangementer med spisning er deltagerprisen er kr. 150,- for foreningens medlemmer og kr. 175,- for gæster.

For arrangementer med kaffe er deltagerprisen kr. 75,- for foreningens medlemmer og for gæster.

Tilmelding er først bindende efter indbetaling af deltagerbeløbet på foreningens konto nr. 5333 – 0242689.

Sidste tilmelding er 10 dage før arrangementet. Se dato ved de enkelte arrangementer. Der er begrænset deltagerantal, som fastsættes efter sundhedsmyndighedernes retningslinjer, ved alle arrangementerne.

 

 

Dette indlæg blev udgivet i Arrangementer, Foredragsudvalg og tagget . Bogmærk permalinket.